WINDOWS SERVER 2008 R2 REMOTE DESKTOP SERVICES – Remote Desktop Session Host

Microsoft’un Windows NT 4.0’dan bu zamana yaygın olarak bilinen Terminal Hizmetleri adıyla bir servisi mevcuttur. Bu servise göre ortamda terminal sunucusu görevi gören bir bilgisayar vardır ve bu bilgisayarauzaktan bağlantılar yapılarak kaynak erişimlerinde esasında merkezileştirmenin avantajlarından faydalanılır. En temel olarak bu hizmeti; terminal sunucuya bağlanan her bilgisayar (RDP client) sunucuda kendi oturumunu (session) açar ve network kaynaklarını, programları ve çeşitli uygulamaları kullanmaya başlar şekilde açıklayabiliriz.

Microsoft kendi tarafında terminal servislerini mütemadiyen geliştirdi. Windows Server 2000, Server 2003, Server 2003 R2, Server 2008 ve son olarak Server 2008 R2 ile terminal servislerini kendi ağ yapımıza, amaçlarımıza ve tercihlerimize göre yapılandırma ve özelleştirme imkanına sahibiz. Terminal hizmetlerinin hem IT yöneticilerine hem de bağlanan kullanıcılara özellikle yönetilebilirlik ve erişilebilirlik konularında birçok artılar vermektedir. Örneğin IT yöneticisi kullanıcı bilgisayarlarına bir uygulamayı ayrı ayrı kurmak, yapılandırmak, güncelleştirmelerini takip etmek ve yedeklemek gibi yapması elzem işlemleri, bu uygulamayı merkezi bir terminal sunucuya adapte edip bütün bu işlemleri tek bir sunucuda yaparak zamandan ve iş yükünden tasarruf edebilir. Aynı şekilde terminal sunucuya bağlanan kullanıcılar da kaynaklara her yerden erişim kolaylığını yaşayabilir ve zamandan kazanabilir.

Bu yazıda terminal hizmetlerinin Windows Server 2008 R2’de gelinen noktayı, servislerin kurulumlarını ve yapılandırmalarını inceleyeceğiz.

Bugüne dek “Terminal Services” adıyla bilinen bu servisler Server 2008 R2 ile isim değişikliğine uğrayarak “Remote Desktop Services” oldu. Halihazırda bir Windows  Server 2008 R2 bilgisayarında server manager konsolundan sunuya bir rol atama teşebbüsünde bulunduğumuzda eski adı “terminal services”  olan teknolojiyi  “remote desktop services”  başlığında toplandığını görüyoruz. Kaç adet remote desktop servisinin bulunduğunu ve yeni isimlerini aşağıda görmekteyiz:


 

Bu bölümden çıkış yapmayarak halihazırda domaine üye olan sunucuya “terminal server” , yeni ismiyle “remote desktop session host” servisini seçerek bu rolü verelim. Kuruluma devam etmek için next tıklıyoruz. Karşımıza bir uyarı çıkmakta. Eğer bu rolü vermeden önce kurulumunu yaptığımız bu sunucuda daha önce yüklü uygulamalar var ise bu uygulamaların sağlıklı şekilde çalışmayabileceğini, bunların tekrar silinip yüklenmesi gerektiğini bildiren bir uyarı:

 

Sonraki ekranda authentication ile ilgili seçim yapıyoruz. Remote Desktop Session Host’a eski versiyon RDP Client programı ile bağlantı yapacak bilgisayar var ise “do not require network level authentication” seçip ilerlemek durumundayız:


Bir sonraki adım lisanslama türü ile ilgili seçim ekranıdır. Bir Windows Server bilgisayarını terminal sunucusu yapmak için Windows Server’ın kendi lisansı haricinde ek bir lisans gerekmemektedir ancak bu terminal sunucuya bağlanan her istemci için Client Access Licence (CAL) gereklidir. İlk seçenek olan “configure later” , bizlere terminal servislerini sınırsız (kullanıcı veya aygıt türünde) şekilde kullanabilmemiz, yani test etmemiz  için 120 gün deneme süresi vermekte. Bu konuyla ilgili Remote desktop servislerinden olan “remote desktop licencing” servisini sonraki makalede ele alacağımız için aşağıdaki ekranda “configure later” diyerek devam ediyoruz:

 

Aşağıda gelen ekran ise şu an kurulumunu yaptığımız remote desktop session host sunucusuna hangi kullanıcı veya grupların bağlanacağını seçiyoruz. Görüldüğü üzere administrators  grubuna üye kullanıcılar varsayılan olarak bu sunucuya bağlanmak için izin sahibi. Bu ekranda add diyerek kendi özel oluşturduğumuz ve belirli kullanıcı hesaplarını eklediğimiz bir grubu veya grupları dahil ederek bağlanmalarına  izin verebiliriz:


Next ile devam ederek “client experience” bölümü karşımıza çıkmakta.  Client experince ekranı, Windows Server 2008 R2’ye en uyumlu, en yakın Microsoft client işletim sistemi olan Windows 7’nin özelliklerini (ses, video, masaüstü işlevsellikleri vs.) remote desktop oturumunda kullanabilmek için tercih yaptığımız ekrandır:


Artık kurulumunu gerçekleştirmek üzere olduğumuz Remote Desktop Session Host yapılandırmamız için servisi yüklemek için install diyoruz:
Sunucunun yeniden başlatılması gerekliliği ile ilgili uyarı ekranı. Yeniden başlatarak terminal server, yani remote desktop session host servisini yüklemiş olduk.

 

Şimdi istemci bir bilgisayardan remote desktop session host sunucusuna bağlantı yapalım. Varsayılan olarak administrators grubuna üye hesaplar uzak bağlantı yapabilmekteydi. Şimdi administrators grubuna üye olmayan bir kullanıcı hesabına bağlanması için izin verelim: (Grup hesaplarına da verebiliriz ki en sağlıklısı bu olur.)Şimdi remote desktop session host sunucusuna kguner kullanıcısı ile log on olalım:


Remote desktop session host sunucusunun bilgisayar adı TS, domain üyesi ve ortamda DNS Server olduğu için sunucu ismini yazarak bağlantı yapabiliriz:

  

Kullanıcı hesap bilgileri ile remote desktop session host sunucusuna log on oluyoruz:


Sonraki Remote Desktop Services makalelerinde diğer servisleri ve özellikleri inceleyeceğiz.

Herkese iyi çalışmalar.

 

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *