WINDOWS SERVER 2008 R2 REMOTE DESKTOP SERVICES – Rd Web Access

Windows Server 2008 R2’nin Remote Desktop servisleri sayesinde oturum ve uygulama sanallaştırma işlemleri gerek kullanım kolaylığı gerek merkezileştime avantajı ve gerekse ihtiyaca uygun olarak çok yönlü yapılandırılabilir olması sebebiyle IT yöneticilerinin sistemlerine entegre etmelerini tabiri caizse farz kılmıştır.

Remote Desktop Servisleri kullanıcılara rd session host’larda tam bir oturum açtırabilir veya kısmen oturum açtırarak sadece kullanıcıların çalışması gereken programlara erişimlerini sağlayabilir. Programlara erişim RemoteApp Manager ile yayınlanır ve kullanıcının yerel bilgisayarında bir rdp dosyası çalıştırılarak veya bir msi paketi kurularak, rd session host’ta bağlanarak ihtiyaçları olan uygulamalara erişmeleri sağlanır.

RD Session Host’ta RemoteApp Manager ile yayınlanan uygulamalara kullanıcıların erişmesi için tercih edilebilecek bir diğer yöntem de RD Web Access servisi ile bağlantıları kabül etmektir. Bu defa kullanıcılar RDC programını kullanmadan internet browser’larından tıpkı Exchange Outlook WebApp (OWA) gibi ilgili rd session host’un IP numarasını veya bilgisayar ismini (netbios name) internet tarayıcısına yazarak bağlantı gerçekleştirebilirler.

Şirket dışından bağlantı yapması gerekli kullanıcılar da firewall’dan gerekli portların iç network’e yönlendirilmesi neticesinde RD Web Access servisi sayesinde güvenli bir şekilde şirket network’ündeki sunuculara erişebilirler. Bu durum VPN kullanımına iyi bir alternatiftir.

Hemen servisin kurulumuna geçelim. RD Web Access servisi, üzerinde rd session host servisi çalışan bir sunucuya da kurulabilir, tamamen ayrı bir sunucuda; rd session host servisinin kurulu olmadığı bir sunucuya da kurulup yapılandırılabilir.

Server Manager konsolundan Remote Desktop Services üzerinde Add Role Services tıklıyoruz:


Ekrana gelen servis listesinden Remote Desktop Web Access tıkladığımızda bu servis için kurulması gerekli diğer bileşenlerin uyarısını alıyoruz:Add Required Role Services diyerek devam ediyoruz.

 

IIS ile ilgili bilgilendirme ekranını da Next ile geçiyoruz:


IIS ile kurulacak özelliklerin listesini görüyoruz ve devam ediyoruz:


Yükleme işlemini başlatıyoruz:


Kurulumun bitmesi:


Şu durumda RD Web Access servisi hazırdır. İstemci bilgisayarlar kendi internet tarayıcısının adres çubuğuna rd session host’un ismini veya IP numarasını yazarak bağlanabilirler. Bu noktada şunu belirtmek gerekir ki, eğer bu yazıdaki örnekteki gibi rd session host servisi ile rd web access aynı sunucu üzerinde olmasaydı; yani rd web access başka bir sunucuya kurulsaydı o zaman rd session host üzerinde yerel gruplardan TS Web Access Computers grubuna rd web access servisi çalıştıran bilgisayarı uygulama dağıtıcı sunucusu olarak yetkilendirmek için üye etmemiz gerekecekti:


RD Web Access servisinin kurulumunu bitirmiştik. Şimdi client bir bilgisayardan internet tarayıcısı ile rd session host’a bağlantıyı gerçekleştirelim. Adres çubuğuna rd session host bilgisayarının ismini yazıyoruz.

Yazılacak adres yolu şu şekildedir:  http://serveradi/rdweb      (Bu örnekte bilgisayar ismi ts1)


Henüz geçerli bir sertifika kullanmadığımız için sertifika hatası aldık. Varsayılan ayarlarla web sitesine bağlantıya devam etmek için Continue to this website tıklıyoruz:


Güvenilir sitelere ekliyoruz:


Bağlantıyı gerçekleştirdik. Karşımıza gelen ekran aşağıdaki gibidir.

 

Kullanıcı adı ve şifre bilgileri ile giriş yapıyoruz:


RemoteApp Programs listesinde iki adet programın yayınlanmış olduğunu görüyoruz. MS project 2010 program kısayoluna tıklayarak çalıştıralım:Kullanıcı adı ve bilgilerini giriyoruz ve programın pencerede açıldığını görüyoruz:


RD Web Access ekranına bir de Remote Desktop bölümünün olduğunu görmekteyiz. Bu da web access penceresi üzerinden şirket içinde IP numarasını veya ismini bildiğimiz diğer rd session host sunucularına remote desktop web connection ile uzak bağlantı yapabileceğimiz anlamına gelmektedir:


Bağlantı yapılacak bilgisayar ismini Connect to bölümüne yazarak bağlantı yapabiliriz. Bağlantı yaparken özelleştirilebilir diğer seçeneklere kısaca göz atacak olursak; bağlantı çözünürlüğü, uzak bağlantıda yönlendirilecek aygıtlar, uzak oturumun sesini bağlantı gerçekleştirilen yerel bilgisayara yönlendirilmesi ve bağlantı hızı gibi ek özellikler bulunmakta.

Herkese iyi çalışmalar.

 

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *