Hyper-V Guest İşletim Sisteminin Sürekli Recovery Console ile açılma sorunu

Hyper-V’de sanal işletim sisteminin .vhd dosyasında genellikle hatalı kapanmalar, driver sorunları ve buna bağlı olarak registry bozuklukları nedeniyle meydana gelen, normal açılış veya güvenli mod farketmeksizin sürekli recovey options (kurtarma konsolu) ile açılmasında yapılacak eylem öncelikle bu kurtarma seçeneklerini kullanmak olabilir.


 

Ancak strateji gereği bu konsol için örneğin sistem geri yükleme gibi seçenek daha önce guest işletim sistemi normal şekilde çalışırken kullanılmamış olabilir veya bu sanal makinenin snapshot’ı ve yedeği de yok diyelim.


 

Bu noktada işletim sisteminin regback özelliğini kullanmak problemi çözecektir. Bu işlem kurtarma konsolunda komutla da yapılabilir ancak komutla uğraşmamak için bu sanal makinenin .vhd dosyasını başka bir sanal makineye disk olarak ekleyip açılmasını sağlayarak registry kayıtlarını eski haline getirmek mümkün.

Sorunlu sanal makinenin diskine ulaşıp aşağıdaki yoldan RegBack klasörüne ulaşıyoruz:

 


 

Burada yani config klasöründe en son düzgün şekilde çalışan registry girdilerinin yedeği bulunmakta.  Bu girdileri System32 klasörünün altına direkt olarak kopyalayıp arızalı kayıtların üzerine yazdığımızda sanal makine problemsiz şekilde açılacaktır.


 Herkese iyi çalışmalar.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *